БДЖ и Сименс - едно ползотворно сътрудничество

Борис ДИМИТРОВ

 

Появата на първите дизелови мотриси Дезиро Класик, които от януари насам символизират “новото начало за Българските железници”, беше само поредния етап от задълбочаващото се и очевидно ползотворно сътрудничество между немският концерн Сименс и БДЖ ЕАД. Следващата сериозна стъпка в тази посока стана факт на 11 юни, когато двете компании подписаха във Варна договор за създаването на консорциум, който ще осъществява поддръжката, ремонта и окончателната окомплектовка на доставяните от Сименс дизелови мотриси (общо 25 на брой). Както е известно, първите от тях обслужват от края на април маршрутите Добрич-Варна-София и Бургас-Кюстендил, като ускорени бързи влакове. На 11 юни в редовна експлоатация бяха въведени още две нови дизелови мотриси Дезиро (по линиите София-Видин-София и Пловдив-Пещера-Пловдив), този път като крайградски пътнически влакове. Досега у нас са доставени общо шест дизелови мотриси на Сименс, като четири от тях са сертифицирани. Очаква се останалите 19 да бъдат доставени до края на 2005 г.

В договора, подписан на 7 януари т.г. от БДЖ ЕАД и Сименс Транспортни системи, освен доставката на дизеловите мотриси е включена и окончателната им доокомплектовка, последващ ремонт и поддържане на територията на България. Именно с това ще се занимава и консорциумът, чието създаване беше обявено на 11 юни. Инвестициите на Сименс в съвместното предприятие ще бъдат над два милиона евро. Консорциумът ще използва за дейността си специално пригоденото за целта хале на Локомотивното депо във Варна. Ремонтът и преустройството му за новата дейност бяха извършени от “Трансстрой” – Варна, като според неговия изпълнителен директор Иван Накев, той е струвал на БДЖ около един милион лева. Модернизацията на халето е изцяло съобразено с изискванията и стандартите за ергономичност и екологосъобразност.

Ремонтният персонал в халето включва, наред с немските специалисти и кадрите, набрани от “Сименс България”, и служители на БДЖ ЕАД, преминали специален курс на обучение в немски локомотивни депа за поддръжка на мотриси от фамилията Дезиро на Сименс. Представителите на Сименс ще осъществяват техническото ръководство и контрола върху дейността. Оборудването в обновеното хале също е доставено от немския концерн.

На 11 юни, наред с договора за създаването на консорциума, подписан от изпълнителния директор на БДЖ ЕАД Наско Цанев и вицепрезидента на Сименс Транспортни системи (и член на борда на компанията) Фридрих Смаксвил и президента на направление “Влакове” в Сименс ТС д-р Дитрих Мьолер, бе подписан и протокол, с който се задейства опцията (съдържаща се в клаузите на споразумението между двете компании от 7 януари т.г.) за доставката, окомплектоването и поддръжката на 25 електрически мотриси “Дезиро”. Доставката, която е на обща стойност 117 млн. евро, ще започне в средата на 2007 г. и трябва да приключи една година по-късно. Схемата за финансиране на сделката предвижда 80% от сумата да бъдат осигурени от германските банки KfW и Nordbank, а останалите от българския железопътен превозвач. Срокът на погасяване на кредита е седем години с една година гратисен период и годишна лихва 6,47%. След предварителното им сглобяване в Германия, електрическите мотриси ще бъдат доокомплектовани във Варна. Според Стоян Нешев, който заедно с д-р Томас Марк, е управител на “Сименс България”, сега само 2% от компонентите на мотрисите са изработени в България. Според него, една от основните цели на Сименс е доокомплектуваните у нас мотриси Дезиро да бъдат изнасяни за трети страни. В тази връзка българската Камара на електротехниката подготви списък от около 50 наши електротехнически фирми, които ще бъдат предложени като доставчици на части за немския концерн. Според шефа на камарата Румен Атанасов, сред изискванията на Сименс са кандидатите да притежават системи за управление на качеството ISO 9000 и да имат годишен оборот над 4 млн. евро.

Както е известно, Сименс произвежда дву-, три-, четири- и петвагонни електрически мотриси Дезиро Класик, които са предназначени за пътуване на средни и дълги разстояния. Максималната скорост, която могат да развият е 160 км/ч. Разбира се, при сегашното състояние на железопътната инфраструктура у нас, подобни скорости са почти непостижими (нека напомним, че в проекта за Национална транспортна стратегия се предвижда в различни инфраструктурни проекти да бъдат влажени над 2 млрд. евро, като засега са договорени само 340 млн. евро за отсечката Пловдив-Свиленград).

За БДЖ ще бъдат доставени 15 тривагонни (със 192 места) и 10 четиривагонни (с 254 места) електрически мотриси. Сред несъмнените им предимства са отличният дизайн, голямото вътрешно пространство, комфортните седалки за пътниците, великолепният изглед, ниският шум, висококачествените материали (дърво, стъкло и стомана), електронната и звукова информация за пътуващите, както и съвършената система за аварийна сигнализация. Вратите на вагоните са специално проектирани за удобното и безопасно качване на пътниците. Височината им е 575 мм, което ги прави идеални за платформи с височина 380 или 550 мм. Мотрисите предлагат и всички необходими улеснения за пътуването на лица с увреждания. Такива електромотрисни влакове Дезиро Класик на Сименс обслужват отделни линии в Гърция, Великобритания, Малайзия и Словения.

Поредният договор между Сименс Транспортни системи и БДЖ ЕАД е в рамките на стратегията на немския концерн за разширяване на присъствието си на Балканите и, в частност, в България. Сред досегашните проекти на Сименс ТС у нас в железопътната сфера са: доставката на вакуумни прекъсвачи средно напрежение 3АН4; доставката на мощностни разединители за контактна мрежа 27,5 кВ за открит монтаж; КРУ СН и системи за дигитална защита за тягови подстанции Симитли и Генерал Тодоров; система за безопасност на движенито – броячи на оси за гара Благоевград; информационно табло за Централна гара София; компенсиращи устройства за контактната мрежа; моторни задвижвания за разединители (закрит монтаж); контейнерна подстанция за столичния електротранспорт, както и тяговата подстанция Димитровград.

Договорът за създававането на консорциума между БДЖ ЕАД и Сименс, както и доставката на електрическите мотриси Дезиро Класик, органично се вписва в усилията на дружеството за модернизация на транспортните технологии. Именно в това е един от шансовете на железниците да се стабилизират финансово и да станат конкурентни от гледна точка на международните транзитни превози. Очевидно е, че занапред кооперирането с авторитетни в железопътната сфера чуждестранни фирми ще продължи да се разширява. Възможно е на един следващ етап то да премине и в коопериране на БДЖ ЕАД със сериозни частни чуждестранни превозвачи, които да въведат у нас толкова необходимите високи технологии и допринесат по този начин за увеличаване на пазарния дял на българските железници. Което не само е стратегическа задача на БДЖ, но и е единственият им шанс да си извоюват достойно място на железопътния пазар на обединена Европа.

.:: Начало ::.